A nagykönyv szerint: Etyeki Kúria
Vannak az országban olyan borműhelyek, amelyek nehéz gazdasági helyzetben is folyamatos fejlődésben vannak. Ezekre a helyekre önkéntelenül visszavisz az utunk. Szeretjük a jó példákat, mint amilyen az Etyeki Kúria, melyet a megkérdőjelezhetetlen minőség mellett professzionális szakmai és gazdasági vezetés, továbbá töretlen ambíció jellemez. Idén ősszel újabb jelentős lépést tesznek, mi pedig ott voltunk a rajtvonalnál.
Írta: Bányai Gábor Botond
Talán e helyen már nem spoiler, hogy a göbölpusztai új borászati épület az Etyeki Kúria történetének legnagyobb léptékváltása. Magazinunk elmúlt évtizedében többször írtunk a fent jelzett fejlődésről, a burgundi fajtákkal történt útkereséstől egészen az öreghegyi borászatfejlesztésig, Mérész Sándor szakmai vezetésétől a közelmúltban beindult pezsgőkészítésig. Amikor a főborász 2009-ben Etyekre került – nem sokkal Babarczi László ügyvezető 2008-as érkezése után - a termelés a jelenleginek mindössze huszada volt (nem tévedés), ami már akkor az öreghegyi épület jelentős (és remekbeszabott építészeti) átalakítását igényelte. Alig nyolc év alatt a borászat elérte kapacitásainak felső határát, a további fejlődés teret kívánt, mely Göbölpusztán, Etyek és Alcsútdoboz között adta is magát; itt épült meg végül az Etyeki Kúria borainak új otthona. Nem tétlenkedtek, a Covid ideje alatti lezárásokat kihasználva 2020-ban tervezés kezdődött, majd 2022 kora őszén megindult az építkezés, mely egy év alatt be is fejeződött.
Mérész Sándor
„A legfőbb szempont az új épület tervezésekor a borok és pezsgők minőségének tovább emelése volt, ugyanakkor elsődlegesnek tekintettük a fajlagos költségcsökkentést is.” – mondja Mérész Sándor az impozáns létesítmény közepén.
„Minél szűkebb a hely a tartálytérben, a palackozóban, vagy a raktárban, annál többször kell mozgatnunk a bort, több tételben kell palackoznunk, még a szüreti időpontot is befolyásolhatja a területhiány. Na, itt ilyen nem lesz.” – mutat körbe, és valóban: Az első időkben az impozáns csarnok több ezer négyzetméterét nem is használják ki teljes mértékben, ami azt jelenti, hogy további kapacitásbővítésre is lesz lehetőség.
„A tulajdonosok eleinte nem gondolkodtak nagyobb léptékben. Butikborászatot álmodtak meg, ez vezette őket az öreghegyi beruházás irányába is, mintegy tíz éve. A minőség viszont mindig a legfontosabb szempont volt, ezért érkezett Sándor. Az ő jövetele olyan sikereket eredményezett, melyek nyomán a kereslet is megnőtt, így egész egyszerűen kinőttük az Öreghegyet.” – Ezt már Babarczi László ügyvezető mondja, majd hozzáteszi:
„A raktárkapacitás volt a legszűkebb keresztmetszet, de komoly indok volt a pezsgőkészítés vágya és indulása, ami már végképp nem fért volna el.”
Babarczi László
Nem lehet szó nélkül elmenni az Etyeki Kúria gyorsan növekvő vendéglátó tevékenysége mellett sem. Az etyeki Öreghegy borturisztikai fejlődése is a termelés költöztetése mellett szólt. A magas színvonalú borászati tevékenység mellett meredeken emelkedő vendég – és rendezvényszám igényeit az egyedülálló miliővel rendelkező öreghegyi épület már nem volt képest kiszolgálni.
A váltás igénye korábban megfogalmazódott, a megvalósítás helye azonban csak később tűnt fel a horizonton. Az Etyeki Kúria Göbölpusztán rendelkezik ugyan egy gyönyörű, a József nádori időkből származó magtár épülettel, amelyet tárolási célra használnak, ennek műszaki szerkezete azonban nem alkalmas modern borászat építésére. 2021 elején egy véletlennek köszönhetően kiderült, hogy eladó a magtárral szemközti telek, amire azonnal le is csaptak, 2021 áprilisában realizálódott ez az üzlet. Elismerésre méltó teljesítmény, hogy tervezéssel, pályázattal, tendereztetéssel együtt 2022 augusztusában megindult az építkezés, 2023 szeptemberében pedig minden engedély birtokában szüret lesz Göbölpusztán.
Aki ismeri az öreghegyi épület történetét, abban azonnal felmerül a kérdés, hogy ugyanazzal az igényességgel miképp lehet fellépni egy üzem kialakítása során.
„Egyfelől szerettük volna megtartani a ránk jellemző letisztult formavilágot, a fehér színt, a betont, az üveget, ugyanakkor a szőlő látványát is, ami az Öreghegyen adott. Éppen ezért – és ez hővédelmi szempontból is telitalálat – az épület köré egy kábelrendszert telepítünk, amelyre vadszőlőt futtatunk, ami az épület tömegét is „relativizálja”. Felkészültünk a fenntartható jövőre is. Jelenleg százhúsz napelemünk dolgozik a tetőn, ennek a háromszorosára is megvan a lehetőségünk. Még nem zéró-karbon a létesítmény, de közel áll hozzá. Ezen kívül okos is, hiszen integrálva van a legtöbb funkció, távolról is szabályozható módon. A hőszivattyús hűtés – fűtés mellett hazánkban egyedülálló módon külön kezeljük a különböző tisztaságú hulladékvizeket, így az üzemi használat végén a keletkezett szennyvíz jelentős része öntözésre, permetezésre még használható. ” – részletezi Babarczi László, hogy mindenre odafigyelnek.
Ugyanakkor a legfontosabb réteg a borszakmai, amihez Mérész Sándor tervezésére volt szükség. A szőlő beérkezése, az erjesztési kérdésekre adható többféle válasz, a kierjedt bor érlelése és útja a palackozóig mind tökéletesen végig gondolt, a munkafolyamatokat egyszerűsítő módon megoldott.
„Tengernyi új lehetőségünk van: Az új betontartályokban mikrotételekkel is tudunk kísérletezni; immár helyben el tudjuk készíteni tankpezsgőinket; a hordós érlelőben tökéletes körülmények között tudunk dolgozni; a palackozóban akkor tudunk tölteni, amikor kell, laborunkban a legmodernebb felszereléssel elemezhetjük a mintákat.” – sorolja Mérész Sándor a minőség további emelése irányába mutató lehetőségeket.
„Ez az épület úgy lett tervezve és kivitelezve, ahogy a nagykönyvben meg van írva. Minden részlet a helyén van, természetesen a munkatársak szintjén is. A fejépületben modern, világos irodák lesznek, a borászatban pedig gyakorlatilag egy gyógyszergyárban elvárt követelményeknek megfelelő humán részleg került kialakításra.” – fejezi be.
Természetesen felmerül a kérdés, hogy mi lesz az öreghegyi épületegyüttessel. Nos, a válaszok erre is készen állnak, ugyanakkor úgy látjuk, hogy ez már egy újabb cikk témája, melyre még az idén visszatérünk…