Felhívás
a Balaton északi partjának polgármestereihez
Tisztelt Polgármester Úr,
Az elmúlt hónapokban részben társadalmi, részben éppen az Önök kezdeményezésére vita bontakozott ki az északi part szőlőinek állapotáról és a megmentésükkel kapcsolatos teendőkről.
A különböző helyszíneken lefolyt lakossági egyeztetéseken, pl. Paloznakon, Csopakon, Akaliban vagy az általunk szervezett Balatoni Konzíliumon egyetértettek a résztvevők a leglényegesebb pontokban:
- Az északi part tóra néző szőlői a balatoni kultúrtáj meghatározó arculati elemét jelentik.
- A kizárólag szőlőszakmai szempontok alapján kialakított kataszteri pontszámítás szerint ezek az ország legértékesebb, átlagosan 333 pontot érő szőlőterületei.
- A tó idegenforgalmának megújulása, időben a fürdőszezonon való túlterjesztése elképzelhetetlen a szőlőművelés, borászat és gasztronómia megújulása nélkül.
- Az északi part szőlőinek állapota siralmas: az utolsó összefüggő partmenti szőlőterületek kiöregedőben, eltűnőben vannak, jórészt elhanyagoltak. Tulajdonviszonyaik alkalmatlanok a gazdálkodásra.
- A régió elenyésző mértékben vehette ki részét az EU szőlőtelepítési támogatásaiból. A támogatások zöme alacsony kataszteri értékű területekre került, amivel az ország egyébként is zsugorodó szőlőterületei tovább veszítettek értékükből.
- A több évtizede zajló negatív folyamatokat az elmúlt két évben felerősítette a csökkenő betéti kamatok miatt kialakult ingatlanpiaci nyomás. Megállíthatatlanul zajlik az ál gazdasági épületek felhúzása, a szőlőket lakókocsi-parkká átalakító folyamat.
- A szőlőterületek védelmét célzó Balaton-törvény, önkormányzati rendeletek és hegyközségi törvény hatását rontotta a földhivataloknál, kormányhivataloknál kialakult gyakorlat ill. az elmúlt két évben az itteni szőlőterületek jó 50%-ára vonatkozó, zártkerti szőlők kivágására bátorító, a törvényeket mintegy felülíró miniszteri rendelet.
Úgy ítéljük, hogy a balatoni táj visszafordíthatatlan megváltoztatása, a tó melletti ingatlanvagyon középtávú leértékelődését is eredményező fordulat zajlik, amelyet csak sokoldalú helyzetfelméréssel, a vonatkozó jogszabályok harmóniájának megteremtésével, a jogalkalmazók szemléletének megváltoztatásával közös, az állam által is támogatott stratégia kialakításával lehet megváltoztatni.
Tekintettel a rendkívüli módon felgyorsult folyamatokra és a teendők összetett, időigényes jellegére, javasoljuk, hogy kezdeményezzék az északi part külterületeire a Balaton-törvény felülvizsgálatának befejeztéig, ill. a helyi szabályozásoknak az új helyzethez való alkalmazásáig építési moratórium bevezetését. Intézkedéseik során számíthatnak támogatásunkra és együttműködésünkre.
2017. június
Laposa Bence
Balatoni KÖR
Kovács Tamás
Csopaki Kódex
Gyukli Krisztián
Rizling Generáció