Magyar pálinkák sikere a nemzetközi párlatversenyen
Szép magyar végeredménnyel zárult a 2017-es, ausztriai Destillata nemzetközi párlatverseny, ahol 12 ország 119 főzdéje összesen 1054 mintával nevezett, hazánkat 17 pálinkaház, illetve magánfőzde képviselte. Idén a wattensi Swarovski Kristálymúzeum adott otthont a március 17-i díjátadó gálának, ahol a magyar főzdék 116 érmet szereztek, és az országok szerinti összesítésben a harmadik helyet érték el Ausztria és Németország mögött. A Nemzetgyőztes 20 éremmel az Agárdi Pálinkafőzde lett.
Írta: Borigo
A Destillata nemzetközi párlatverseny huszonhat éve indult Ausztriában, Magyarország közel másfél évtizede képviselteti magát az eseményen, s a hazai pálinkafőzdék minden évben szép eredményeket érnek el a 100%-ban gyümölcsből készülő párlatok különböző kategóriáiban. Az év elején beküldött tételeket nemzetközi szakmai zsűri értékeli, s a bírák összetétele szinte minden évben változik.
A kóstolóbizottságok a főzdék által nevezett, legalább kétszeres szűrőn átjutott mintákat négy szempont alapján értékelik: illat- és íztisztaság, a gyümölcs karakteressége és a harmónia, tehát az összbenyomás.
Fotó: Agárdi Pálinka
Wolfgang Lukas ügyvezető igazgató elmondta: a Destillata idei versenyére
12 ország 119 főzdéje nevezett, mintegy 1054 mintával. Magyarországról 17 főzdéje összesen 116 érmet szerzett. (Összesen 5 nagyaranyat, 19 aranyat, 48 ezüstöt és 48 bronzérmet.) A
legsikeresebb az Agárdi Pálinkafőzde lett – összesen 20 éremmel -, és ezzel “nemzetgyőztessé” is vált. Magyarország öt nagyarany érmes terméke: az Agárdi Pálinkafőzde Sörpárlata és a Tokaji Sárgamuskotály Törkölypálinkája, a Vitalis Kft. Márton és Lányai Málna Pálinkája, Molnár János magánfőző Áfonyalikőrje, Pucsok Sándor magánfőző Alma Pinovája.
A nemzetközi eredmények alapján Ausztria (304 éremmel) végzett az első helyen, a második (189 éremmel) Németország, harmadik pedig hazánk lett (116 éremmel).
A díjátadón Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára beszédében kiemelte: az uniós eredetvédelem a pálinka és a törkölypálinka kizárólagos névhasználatán kívül számos termék esetében a
földrajzi megjelölés védelmét is biztosítja, emellett a pálinka ma már hungarikumok közé is bekerült.
Fotó: 1 Csepp Pálinka
Az államtitkár az MTI-nek azt nyilatkozta: Magyarországon 2016-ban a kereskedelmi forgalomba kerülő pálinka mennyisége mintegy 965 ezer hektoliterfok volt, 6 százalékkal több mint 2015-ben. Csökkent viszont a bérfőzött párlat 4 millió 757 ezer hektoliterfokról 4 millió 362 ezer hektoliterfokra.
Vértes Tibor, az Agárdi Pálinkafőzde tulajdonosa elmondta, hogy az általa képviselt főzde a Destillatán már nyolcadszor nyerte el a “nemzetgyőztes” címet, és ismét bekerültek a legeredményesebb főzdék nemzetközi körébe. A cég évente 20-25 ezer hektoliterfok pálinkát állít elő. A termékeik jelentős része belföldön fogy el, a kivitel 10 százalék alatti, 7-8 százalék. Az idén
15 éves Agárdi Pálinkafőzde a 2017-es évet két szép győzelemmel indította. Egyrészt a már legnagyobbnak számító, hazai Quintessence pálinka- és párlatverseny abszolút győztese lett január végén, és ismét magáénak tudhatja a Destillata nemzetgyőztes címét is. A másfél évtizedes évfordulóra piacra kerül egy limitált szériás, exkluzív Agárdi párlat, szeptemberben pedig nagyszabású születésnapot ünnepelhetnek velük a pálinkaszeretők a kora őszre időzített
Cigánymeggy Fesztivál alatt.
A Destillata 2017 hazai indulói:
A soproni 1 Csepp Pálinka
Az Agárdi Pálinkafőzde
A győrvári Birkás Pálinkafőzde
A lajosmizsei Johanna Kft, a Gusto pálinkafőzde
A kaposvári Gyenesei Pálinkárium magánfőző
A perbáli Gradiens Kft, a Keve Manufaktúra pálinkák
A nyíregyházi Lakatos Tibor magánfőző
A biatorbágyi Molnár János magánfőző
A Zamárdiból a Pálinkatanoda főzőmestere, Pach Gábor
A csákberényi bérfőzdéből Pataki Attila
A tiszadadai bérfőzdéből Pucsok Sándor
A soltvadkerti Schiszler Pálinka – Zsombos Drink Kft.
Gyümölcspárlat Bt, a Tuzséri pálinkák készítője
A kisvárdai Várda Drink Zrt.
A györkönyi Vitalis Kft – Márton és Lányai, valamint a Mattheus pálinkák